Jelitówka u dziecka

Infekcje układu pokarmowego przebiegające z silną biegunką, są niestety częste u małych dzieci. Wywołują je najczęściej rotawirusy. Do zarażenia dochodzi zwykle przez zakażone przedmioty na przykład kubek, sztućce oraz wyniku zaniedbań higienicznych (zapominanie o myciu rąk po każdym wyjściu z toalety). Jelitówka to choroba o bardzo gwałtownym przebiegu, która w krótkim czasie może doprowadzić do odwodnienia dziecka. Sprawdź, co robić, gdy pojawią się objawy choroby.

Jakie są objawy zakażenia rotawirusami?

Symptomy choroby są bardzo charakterystyczne. Nagle pojawia się silny ból brzucha i trudna do opanowania wodnista biegunka. Przeważnie występują również wymioty. Chorobie zwykle towarzyszy wysoka gorączka (nawet do 40 stopni) i bardzo duże osłabienie organizmu. Stan dziecka może się szybko pogarszać, dlatego nie zwlekaj, tylko zacznij działać od razu, gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy.

Co robić?

Najgroźniejsze dla dziecka jest odwodnienie. Staraj się za wszelką cenę do niego nie dopuścić. Co 15 minut podawaj dziecku z łyżeczki kilkanaście razy odrobinę letniej lub chłodnej wody. Nie dawaj maluchowi ciepłych płynów, ponieważ mogą one jeszcze bardziej nasilić wymioty. Unikaj również soków oraz gotowych napojów w butelkach. Kup w aptece specjalny preparat nawadniający zawierający elektrolity i regularnie, małymi porcjami podawaj go dziecku, aż do ustąpienia objawów. Jeśli dziecko nie chce przyjmować żadnych płynów, udaj się niezwłocznie do lekarza. Niestety w takim przypadku prawdopodobnie konieczne będzie podanie kroplówki, ponieważ znaczne odwodnienie zagraża życiu, a u małych dzieci dochodzi do niego nadzwyczaj szybko.
Profilaktyka zakażeń układu pokarmowego, między innymi tych wywołanych przez rotawirusy, to przede wszystkim skrupulatna higiena osobista. Naucz dziecko jej podstaw takich jak dokładne mycie rąk przed posiłkami, po wyjściu toalety, po powrocie z dworu oraz po zabawie. Pamiętaj, że chorobotwórcze drobnoustroje najłatwiej przenieść na dłoniach, dlatego mycie rąk nawet kilkanaście razy dziennie jest takie ważne. Zadbaj również o to, aby dziecko miało zawsze czyste i krótko obcięte paznokcie.

Be the first to comment on "Jelitówka u dziecka"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*