Co zrobić, gdy niemowlę ma kolkę?

Kiedy maluszek głośno płacze, pręży się, podkurcza nóżki i ma twardy brzuszek, najprawdopodobniej cierpi na kolkę niemowlęcą. Ta częsta wśród dzieci, przykra dolegliwość najczęściej pojawia się wieczorem lub w nocy. Na szczęście są na nią sprawdzone domowe sposoby.

Przede wszystkim zapobiegaj! Jeśli karmisz dziecko piersią, zwróć szczególną uwagę na to, co jesz. Jest wiele potraw, które mogą przyczynić się do kolki u dziecka. Ogranicz spożycie surowych warzyw, nie jedz wcale warzyw wzdymających takich jak kapusta, brokuły, kalafior czy fasolka. Zrezygnuj też ze spożywania potraw z roślin strączkowych. Unikaj ostrych przypraw. Ostrożnie i w niewielkich ilościach spożywaj produkty mleczne, które również stosunkowo często powodują kolki. Nowe produkty wprowadzaj do swojej diety powoli i pojedynczo. Bardzo ważne jest też, zadbanie o to, aby dziecku odbiło się po karmieniu, zarówno jeśli karmisz piersią, jak i po podaniu mleka z butelki.

Jeżeli dziecko już cierpi na kolkę, pomoże ciepła kąpiel. Ciepła woda rozluźnia i uspokaja. Delikatnie głaszcz brzuszek dziecka w kąpieli. Wielu dzieciom ta metoda przynosi dużą ulgę.
Możesz również, wykonać ciepły masaż brzuszka dziecka na sucho. W tym celu połóż na brzuchu dziecka ciepłą świeżo wyprasowaną pieluszkę tetrową. Połóż na niej dłoń i zacznij delikatnie masować brzuszek, wykonując palcami okrężne ruchy, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegarka. Taki masaż sprzyja rozluźnieniu jelit i uwolnieniu gazu, który się w nich gromadzi. Ważne jest, abyś masując dziecko, była spokojna. Ruchy wykonuj płynnie i delikatnie.
Dobrym sposobem na kolkę są też herbatki ziołowe. W przypadku tej bolesnej dolegliwości herbatka z kopru włoskiego potrafi zdziałać cuda. Herbatkę kupisz w każdej aptece. Podaj dziecku słaby letni napój. Powinno to szybko przynieść ulgę.

Jeżeli Twoje dziecko często cierpi na kolki, a Ty karmisz piersią, warto nie tylko podawać napar z kopru dziecku, ale również włączyć ją do swojego codziennego menu. Dzięki temu skutecznie zapobiegniesz powstawaniu kolek u malucha. Możesz również, podać maluchowi słaby napar z melisy, który nie tylko uspokaja, ale również bardzo korzystnie wpływa na działanie układu pokarmowego.

W przypadku kolek kluczowe jest odpowiednie odżywianie mamy i dziecka oraz spokój. Naucz się relaksować. Zanim zaczniesz karmić dziecko, uspokój się i odpręż. Jeśli maluch będzie połykać spokojnie, do jego układu pokarmowego nie dostanie się nadmierna ilość powietrza.

Be the first to comment on "Co zrobić, gdy niemowlę ma kolkę?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*